Etlik kaz civcivi

Etlik kaz civcivi

Etlik kaz civcivi. Evet yanlış duymadınız etlik kaz civcivi üretimimiz başladı. Artık filanca ırk falanca ırk diye yüksek meblağlarla kaz civcivi almaya son. Aynı kilolara gelebilen etlik melez civcivlerimiz 2021 sezonu itibari ile satışta. Etlik kaz civcivi

Yazı başında size kendimizden ve etlik kaz civcivi diye bahsettiğimiz hayvanlardan kısaca bahsedelim. Ve nasıl elde ettiğimizi nasıl özelliklerde olduğuna değinmeye çalışalım. İlk olarak şunu belirtmek isteriz ki İlk kan özelliği olan. Yani Türkiye’ye direk damızlık olarak giriş yapmış ve doğal seleksiyon ve genetik bağ koparma işlemi uygulanmış olan Safkan Fransız G35 G36 , Safkan Dev Macar beyazı Landes , Mast Linda Çin kazlarımız mevcut aynı zamanda bunlarında üretimine devam etmekteyiz.

Peki nedir bu etlik kaz civcivi ? İlk olarak şunu belirtelim Bu civcivlerden damızlık bıraktığınız taktirde de sizlere civciv ve yumurta verecektir. Fakat kendileri kadar cüsseli olmayan civcivler verecektir. Yani tam ıslah edilmiş bir ırk değil. Peki bunu nasıl elde ettik ?

10 yıldır besicilik yapan girişimcilere kaz civcivi üretimi yapmaktayız. Kars kaz civcivi Ardahan kaz civcivi Muş kaz civcivi besicleri ve Türkiye’nin bir çok bölgesinde ki besicilere yıllardır civciv temini ve üretimi yapmaktayız. Size bu serüvenden kısaca bahsedelim.

Avrupa ırkları Türkiye ye giriş yapmadan evvel Çin ve Linda kazları giriş yaptı. Bu ırklar üretici açısından gayet verimli ve fakat besici açısından fiyasko olan ırklardı. Fazla yumurta veriyor fakat hızlı kilo almıyor ideal kiloya çıkmıyor ve düşük cüssede kalıyordu. Bizler Bu hayvanların dişileri ile Türkiye geneli seçmece , özel seçilmiş Çorum kazları erkekleri ile Çin ve Linda dişilerini eşleyerek deneme çalışmasına başladık.

Tabi ürettiklerimizi direk satmadık. Satmadan evvel kaç günde kaç gram oluyor. Kaç günde kesime geliyor. Yaylıma elverişlimi. Dayanıklı mı. İlk yıl yumurta verimi kaç. Bu yumurtalardan çıkan civcivler de anne ve babaları gibi hızlı kilo alıyor mu diye AR-GE denemeleri yaptık. İki yılın sonunda tatmin edici sonuçlar aldık

Bu iyi sonuçların ardından 2013-2016 yılları arası Türkiye’de bir çok besiciye iftiharla bu civcivleri verdik. Ve kendileri gayet güzel verim aldılar. Fakat biz üreticiler olarak yılın ilk yarısından sonra Çorum ırkının eşleşme potansiyeli düştüğü için , Çin ve Linda dişileri tohumlamada sorunlar yaşamaya ve yaşatmaya başladılar.

Avrupa ırklarının girişi ile Fransız kazı Mast kazı Macar kazı Landes kazı üretimine de bir taraftan başladık. Ve aynı çalışmayı yani melezleme çalışmasına bu ırkların erkeklerini Asya ırkı , yani Çin Linda dişileri ile melezlemeye aldık. Çizelgemiz şöyle idi..

Fransız G35 Fransız G36 , Mast , Landes , Dev Macar beyazı ,  Toulouse  ırklarının erkeklerinden ayrı ayrı olmak üzere , dişi Çin ve dişi Linda , yine ayrı ayrı olmak üzere kümeslere aldık. Yumurta sayımız Avrupa ırklarına göre daha fazla olacaktı. Peki çıkan civcivler nasıl olacaktı ? Çıkan civcivleri aynı yem aynı su aynı civcivhanelerde takibe aldık. Aynı zamanda tüm bu ırkların safkan civcivlerini de denemeye tabi tutuk.

Yem tüketim miktarlarını yaylım tüketim miktarlarını dayanıklılık esaslarını ve benzeri bir çok özelliğini not etmeye başladık. İlk 60 gün bizim için biraz hayal kırıklığı gibi başladı. Biz Çorum erkek ve Asya dişilerden aldığımız civcivler de Çorum kadar hızlı büyüdüğüne hatta daha hızlı gelişim gösterdiğini gözlemlemiştik melez civcivlerin.

Fakat bu denemede Örneğin Fransız G35 safkan civciv 30 günde 2.600 gr ,  mast safkan civciv 30 günde 1.700 gr , Landes civciv 30 günde 1.400 gr,  Dev macar beyazı 30 günde 1.680 gr olurken. Bizim Ana asya Baba Avrupa olan civcivler o cüsselere gelemiyordu. Fakat takibe devam ettik. Totalde ilk 90 gün Avrupa ırklarında yüksek büyüme varken. Bu 90 günde melezler , safkan Avrupa civcivleri gibi büyümüyordu.

Yaklaşık 120 gün olduktan sonra Safkan Avrupalar da Macar kazı hariç büyüme yavaşladı. İlerleme oldukça yavaştı. Fakat melezler yüksek hızla büyümeye devam ettiler. Totalde 180. Günde Safkan Avrupalar ile Melezlerin arasında 500 gr fark kalmıştı. Yem tüketim miktarları eşitti. Hatta ilk 120 gün Safkan Avrupaların yem tüketim miktarı Melez etlik civcivlerin nerede ise iki katı idi.

Sonra bu civcivleri büyüttük , tekrardan çaprazlama melezleme uyguladık. Bir çok safkan Avrupa ve asya ırkı ile tekrar melezledik. Sonuçlar güzelleşiyordu. Bu AR-GE çalışmamızın günlük ve haftalık takip çizelgesine Google ye KAZCIM yazarak oradaki blog bölümünden ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda bu konuya çok değinmeden direk sonuca gelmek istiyorum.

Bir civcivi 60-65 tl satıyorlar Safkan Avrupa. Eğer ki damızlık yapacaksanız evet doğru seçim bu. Ve fakat besi işi yapacaksanız. Yani aldığınız civcivleri sonbaharın sonunda anız ve nadas gütmesinden sonra kesime verecekseniz , aynı kiloya aynı zamanda gelen , daha dayanıklı ve daha az yem tüketen ve daha ucuz civcivi neden almayasınız ? Evet aynı kiloları görebilen daha az yem tüketen bu etlik kaz civcivleri safkan Avrupalardan civciv başı 20 tl daha ucuz. Bu miktar nerede ise bir civcivi kesim boyutuna getirme maliyeti. Ne diye cebinizden fazla para çıksın ?

Melezleme hakkında detaylı yazımız ana sitemizde yani Googleye KAZCİM yazarsanız sitemizde detaylı yazılara ulaşabilir ve bu ırkı alıp etlik ve besicilik yapan arkadaşların referans ve geri dönüş yorumlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir çoğunun mail adresleri ve telefon numaraları sitede kayıtlı , onları arayıp memnun olup olmadıklarını sorabilirsiniz. Bizden bu ırk hakkında detaylı bilgi almak isterseniz. İLETİŞİM = 0531 366 91 18