Kaz Civcivi

Kaz Civcivi

Yazımıza başlamadan evvel sizlere kendimizi hedefimizi vizyonumuzu aktarmak isteriz. Bir çok ırkın üretimini ARGE çalışmasını yapmış ve hala yapmakta olan , her yıl binlerce civcivi üreten ve bir çok farklı talep eden kişilere kapı teslim ulaştıran , her yıl binlerce kazı kesimhanede kesime alan her yıl binlerce besiciden piyasa değeri üzerinden kaz alımı yapan ve bu kesilen kazları prakende olarak Türkiye geneline satışa sunan bu sektörde on 10 yıldır gerek üretiminde gerek tüketiminde gerek sağlık aşı ARGE kısmında faal olarak işlev görmekteyiz. kaz civcivi tüylü bir hayvandır. Fakat bu şirin yapısı sizi sakın aldatmasın oldukça dayanıklı ve dış etmenlere karşı sağlamdır. Örnek olarak kaz yavruları yumurtadan çıktıktan sonra 48 saat hiç bir şey yemeden içmeden hayatta kalabilirler. İhtiyacı olan tüm besini yumurta içinde zaten almışlardır. Türkiyede kaz üretimi nin ilk ayağı kaz civcivi üretimidir.

Bir çok ticari ve çiftlik ırkı kaz üretim yeri mevcuttur. Ticari ırklara örnek olarak Dünyada sıkça kullanılan endüstürüyel ırkları örnek verebiliriz. Bunlar Başlıca Fransız kazı Mast kazı Landes kazı Çin kazı Linda kazı Legart kazı ırkları diyebiliriz. Bu ırkları diğer kazlardan ayıran en önemli özelliği Ticari oldukları için kuluçkaya yatabilme özellikleri olmamasıdır.

Bu ırklar sadece yüksek yumurta verimi ve kısa sürede yüksek cüsselere ulaşabilmesi hedeflenerek bazı genleri ön plana çıkarılıp bazı saf ırklar ile melezlenerek ortaya çıkan ırklardır.

kaz civcivi ne yer

Kaz civcivleri doğal ortamlarında yumurtadan çıktıktan hemen sonra yeşil ot tüketebilirler fakat ticari üretim yapanlar için bu biraz riskli bir durum bu sebep ile kaz civcivleri ne yer ? sorusuna cevabımız şu olacaktır. Bu sebep ile üretilen civciv yemleri mevcuttur ilk olarak toz olanı tercih etmenizde fayda var bir haftalık süreçten sonra granül yemide verebilirsiniz. Bu hayvanlar için sıfırdan kendini kurtarmış sayılacağı döneme kadar yapılması gereken tüm uygulamaları sitemizde süreçler halinde detaylı olarak sizlerle paylaşacağız.

kaz civcivi yemi ayarlanması nasıl yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi başlangıç olarak toz yemleri tercih etmenizde fayda var fakat ulaşamıyor yada bu yemi bulamıyor iseniz ilk çıkımdan itibaren yumurta sayısı toz buğday toz arpada verilebilir. Bunlarada sahip değil iseniz bir yerlerden tedarik etmeniz gerekecek çünkü yeni çıkan civcivlerin bağırsakları tam oluşmadığı için kaba yemi kırılmamış yem yada yeşil ot yada ekmek kırıntısı gibi malzemeler hayvanlar için risk oluşturacaktır.

kaz civcivi bakımı nasıl yapılır?

kaz civcivi bakımı endüstrüyel olarak şöyle olmalıdır. Çıkan civcivleri 35 derece sıcaklıktan başlayarak ana kucağı yada civciv büyütme kafesleri diye tabir ettiğimiz alanlarda , alanın genişliğine göre on ila yirmibeş arasında , bu rakamı geçmemeye dikkat edin. Bakıma alın bu bakım süresince altlarını kuru tutmaya özen gösterin , sık sık popolarında kuruma varmı diye kontrol edin , ayrıca tüm bölmelerin yem tüketimlerini su tüketimlerini yakınen takip edin , genetik olarak rahatsızlığı olan yada halsizlik gibi belirti gösteren civcivleri ayrı bölmelere ayırın ve özenli bir bakıma alın , tespit ettiğiniz eksikliği ile ilgili bu işi bilen biri yada bir veteriner den destek isteyin.

kaz civcivi ana kucakları

kaz civcivi ana kucakları bazen kare bazen de yuvarlak olabilirler , yuvarlak ve oval olanlar daha çok tercih edilmelidir , korku sitres üşüme gibi durumlarda civcivler üst üste toplanırlar köşeli ana kucaklarında bu durumlarda ezilmeye yada boğulmaya bağlı ölümler olabilir fakat oval olan ana kucaklarında bu risk daha azdır. Ayrıca altı sık telli bir kafesiniz yada kaz civcivi ana kucağınız var ise üst üste binselerde boğularak ölümlerin önüne geçebilirsiniz.

kaz civcivi çıkımı ne zamandır ?

Kaz civcivleri anne altında bir müdahaleye çok ihtiyaç duymadan çıkabilirler , özellikle gurka yatan anaç kaz tecrübeli bir kaz ise koyduğunuz tohumlu yumurta sayısı kadar civcivi takriben 30 gün sonra civciv olarak çıkaracaktır. Fakat makine yüklemesi yaptıysanız bu konu biraz detaylandırmaya ihtiyaç olan bir konudur. Makineden kaz civcivi çıkarma konusu ile ilgili makine oranları sıcaklık nem ortam gibi koşulları tek tek ele aldığımız diğer yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz. kaz civcivi çıkımı yumurtadan genel olarak yirmi sekiz gün ile otuzbeş gün arasıdır bu değişkenlik yatan kazın kalkma mevsim şartları yumurtanın saklama ömrü kazın ırk durumuna göre değişkenlikler gösterir. Fakat ortalama olarak 28/32 gün diyebiliriz. Kaz yumurtası çıkım süresi budur.

kaz civcivi aşısı ne zaman olmalı ?

Kaz civcivleri de ticari bakılıyor ise özellikle bağışıklık üzerinden korumaya ihtiyaç duyan canlılardır. normal şartlarlarda kaz civcivine yirmibir 21 günlük olana kadar aşı yapılmaz fakat risk durumlarında bu süreç daha aşağıya çekilebilinir. Bu konu hakkında da hazırladığımız detaylı yazıya göz atmanızı öneriyoruz. kaz civcivi aşısı genelde anneden yada babadan antikor olarak yavruya geçer sonraki süreçte sırası ile vurulması gereken aşılar ve uygulanması gereken ön süreçler diğer yazımızda mevcuttur.

kaz civcivi cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ?

Kaz civcivlerinde cinsiyet ayrımı bazı ırklar ile ve bazı yöntemler ile sınırlıdır. Mast kazı civcivi sırtındaki tüy rengine göre ilk günden itibaren cinsiyet tayini yapılan tek ırktır. Diğer ırklar için kaz civcivi cinsiyet ayrımı ancak alttan muayne ile mevcuttur buda işi bilmeyen ellerde yavru için yüksek risk anlamına gelir , işten anlamayan birinin elinde bu işlem hayvanın ileride kısırlık yaşamasına varan riskleri barındırır. kaz civcivi cinsiyeti nasıl anlaşılır diye gözle bakmaktan bahsediyor iseniz erkeklerin kafaları daha büyük ayakları kalın ve kafaları dişiye göre biraz daha düzdür. Dişilerin ise kafaları yuvarlak ve ufaktır.

kaz civcivi fiyatları ne kadardır ?

kaz civcivi fiyatları ile ilgili ırklara göre değişkenlik gösterir. Ticari ırklar ve çiftlik kazları ırkları arasında da ayrımlar vardır. ve fakat tüm bu değişkenlere ramen fiyat verecek olursak yirmi tl ile 50 tl arasında değişir 20/50 tl arasında değişir.  Biz kaz civcivi üretimi yapan bir üretim tesisi olarak Van Elazığ Bursa bölgelerinde üretim yapmaktayız. Ayrıca Türkiyenin bir çok ilinde ve bölgesinde elden teslim dağıtım nakliye olarakta kaz civcivlerini kapı teslim satışa sunmaktayız. Tüm yetiştirdiğimiz ırklar ile detaylı bilgi yine sitede ki diğer yazılarda mevcut. Örneğin Fransız kazı civcivi hakkında gelişim süresi kesim ağırlığı yumurta verimi yada mast kazı civcivi kesim süresi mast kazı kaç kilo olur mast kazı kaç yumurta verir gibi. Yukarıdaki örneği tüm ırklar için çoğaltın tüm ırkların genel bilgileri fiyatları için ayrıca özel sayfalar ele alarak elimizden geldiğince sizler ile paylaşmaya çalıştık.

Kaz civcivleri kaç ayda büyür ?

Kaz civcivleri kaç ayda büyür bu sorunun cevabıda bakım şartları ortam şartları yem tüketimi gibi bir çok değişkeni içinde barındırır. Ayrıca ırklara göre çeşitlilik durumunda da değişkenlik olabilir örneğin Fransız kazı civcivi 4 ayda gelişimini tamamlayıp 8 kg olurken çin kazı civcivi 9 ayda gelişimini tamamlayıp 5 kg olur. Hepsinin yem tüketim miktarları günlük yem tüketim miktarları değişiktir.

kaz civcivi satışı

kaz civcivi satışı kısmında detaylı fiyatlandırma için tüm ırk kaz civcivleri için açtığımız sayfalardan adete göre değişen alım fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz. kaz civcivi satışı kaz civcivi fiyatları hakkında detaylı bilgi için 0531 366 91 18 den bizlere ulaşabilirsiniz.