Kaz civcivi hastalıkları

Kaz civcivi hastalıkları

Kaz civcivi hastalıkları kaz hastalıkları kaz civcivi besleme kaz civcivi bakımı esnasında hesaba katılmayan ve sebebi yetiştirici yada üretici tarafından anlaşılamayan bir çok rahatsızlıklar ile karşılaşılmakta.

Bu yazı da kaz civcivlerinde sık görülen bazı hastalıklardan ve hastalık tespiti için ön belirtilerden bahsedeceğiz. Kaz civcivleri diğer kanatlı kümes hayvanları gibi çok narin dirençsiz değillerdir. Fakat buna rağmen bazı sorunlar ile karşılaşılmaktadır.

İlk olarak şundan bahsedelim kaz civcivlerinde görülen bir çok hastalık şikayetinin , hastalık değil de yetersiz ve kalitesiz bakım şartları yada , erken yada geç kalınan uygulamalar ve , yanlış bilinen doğrular olduğunu bilmekteyiz.

Her gün sitemize ve telefonlarımızı arayıp bize ulaşan onlarca kişi kaz civcivlerinin hastalandığını ve ölmeye başladığını , sonrasında veterinere gidip filan ilacı aldığını ve kullanmaya başladığını fakat ölümlerin yada rahatsızlık belirtilerinin bitmediğini söylemekte.

Şunu belirtelim , veterinerlerin kanatlı besleme ve kanatlı hastalıkları üzerine aldıkları müfredat eğitimi zaten yurt dışı kopyala yapıştır bir eğitim. Aldıkları eğitimin yanında kanat kısmı belki de %1 lik orana tekabül etmekte. Bu sebep ile saha da tecrübeleri ile sizlere bazı tedaviler önermekteler. Fakat sahada fazla tecrübe sahibi olmayanlar , ezbere tavuk hastalıklarından öğrendikleri kadarını , kaz ve kaz civcivi hastalıkları için de uygulamaya kalkmaktalar. İşte bu yüzden tedaviye cevap alamamaktasınız.

İlk olarak kazı ve kaz civcivini kısmen tavuk ve diğer kanatlı kümes hayvanları ile kısmi olarak kıyas yaparak şöyle bir ele alalım. Tavuk civcivleri 30. Gün Hindi civcivleri 40. Gün de 2. Tüy yani ana tüyü düzümüne girerler. Yani şöyle tabir edelim. Kanat sürmeye bu günler de başlarlar. Kaz da bu durum oldukça farklıdır. Kaz civcivleri 5. Güne kadar ilk tüy dökümünü gerçekleştirirler.

 Hatta bir çoğu makine içinde ilk çıkım günü tüyü dökerler. İkinci 2. Tüy dökümü ise 14-18. Günlere denk gelir. Bu tüy dökümünde hem ana tüyüne girmeye başlarlar hem de kanat sürmeye başlarlar. Kazların vücutlarının % 50 den fazlası kas sistemi ve kalın kemikler üzerine kuruludur. Kazların bağırsakları ve sindirim sistemleri , her ne kadar tavuklar ve diğer kümes hayvanları ile benzerlik gösterse de , bir o kadar da farklılık gösterirler. 

Tavuklar taşlık sonrası tamamen sindirilmiş gıdayı bağırsak yolu ile atarlar. Kazlar ise taşlık sonrası bağırsaklar da sindirmeye devam ederler. Bu ve buna benzer bir çok farklı yönleri olma sebebi ile tavuk ve hindi bakımında uygulanan bir çok faktör , kaza uygulandığında negatif sonuçlar vermektedir. Şimdi sık sık karşılaşılan kaz civcivi hastalıklarından bahsedelim.

Kaz civcivleri büyümüyor Her ırk kazın ulaşması gereken günlük canlı ağırlık miktarı vardır. Örneğin x ırklı kaz civciviniz 20. Günde 1.200 gr olması gerekirken. Sizde bu oran 700 gr , bu size kısa süre sonra bir hastalıkla karşılaşacağınız ön sinyali demektir. Kaz civcivi az gelişim sebeplerinin başında yanlış ve hızlı yem geçişleri ve düşük proteinli civciv yemleri gelmekte.

Kaz civcivlerim sarhoş gibi ayakta zor duruyor Genelde böyle şikayetler ile karşılaştığımızda hayvanların geri dönüşümlü son 5 günlük bakım hikayelerini istiyoruz. Netice olarak tespitte en çok işe yarayan son 5 günlük bakım şartlarıdır. Bu belirtinin büyük sebeplerinin başında ise beklemiş ve tarihi geçmiş yemler ve ot alıştırması yapılmadan erken ota salım gelmekte.

Kaz civcivlerinin ayakları yana açıldı ayağa kalkamıyorlar Genel olarak bu veri birkaç belirti ile beraber gelirse yüksek ihtimal hayvan kolerası üzerinde duruyoruz. Fakat bazı durumlarda anti koksidiyos eklenmemiş yemler bu sorunu yaşatmakta. Ayrıca alt temizliği yapılmamış civciv hanelerde de bu soruna sık sık rastlanmakta.

Kaz civcivleri birbirlerini eziyor  Böyle durumlarda tekrar son 5 günlük hikayeyi dinliyoruz. Kaz civcivleri koloni halinde yaşamayı severler beraber hareket etmeyi severler bu sebep ile tavuk ve hindi civcivlerine göre daha çabuk sitrese girerler. Bu durumlarda karşılaştığımız sebep genelde şunlar olmakta. Civciv haneler de ekipman değişimleri , ekipmanlarının yerlerinin değişmesi , hava sürkülasyonu  olmayan yüksek nemli yerler ve aşırı aydınlık yada aşırı karanlık durumları , bu belirtilere sebep olmaktadır.

Kaz civcivleri birbirlerinin tüylerini yiyiyolar Bu belirtide aşırı dar alanlar da ve aşırı aydınlığa maruz kalmış civcivlerde ve birbirlerini ıslatan civcivlerde sıklıkla görülmektedir.

Kaz civcivlerim yere düşüyor kalkamıyor Genel olarak kaz civcivleri yana yada sırt üstü düştüklerinde birkaç saniye içinde kalkarlar. Kalkamamaları bir rahatsızlığın belirtisidir. Genel olarak bu belirti bir çok viral hastalığın salmonella veba gibi belirtisi de olsa. Aslında genel olarak basit sindirim sistemi kaynaklı rahatsızlıklar olduğunu gözlemledik. Böyle durumlarda biraz sirkeli su ve probiyotik takviyesi yeterli olacaktır.

Kaz civcivlerinin kafaları şişiyor  Genel olarak bütün kaz ve kaz civcivlerinde görülebilir. Bir çok salgın hastalığın viral hastalığın belirtisi olmakla beraber. Mikrobik yada darbeye dayalı rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. İlk olarak sürünüz de gözlemi ve ayrımı yapmanız gerek. Bu belirti kaç hayvanda var. Ve hasta ve belirtili hayvan sayısı çoğalıyor ve artarak mı çoğalıyor. Eğer artarak çoğalma yok ise muhtemelen darbe sebepli olabilir , fakat çoğalma varsa coriza olabilme ihtimali var. Şişen bölgede sarı irin benzeri su çıkıyor ise ve hayvanlarınızda büyüme geriliği de var ise kuvvetle ihtimal Koriza hastalığı demektir. Fakat aşırı sıcak kuluçka hane ve temiz olmayan barınaklar da mikrobik hastalık belirtisi olarak ta ele alınabilir. Bu durumda Tespit sonrası Coriza stop , yada mikrobik hastalık ise Mikrobik bir çok antibiyotik , hastalığın yayılma hızına göre oran belirlenip kullanılır. Darbeye dayalı sebep ise , ilk olarak sebep olan yer onarılır , sonrasında darbe sonrası yüzleri şişen kaz civcivleri ayrı ortamda bakıma alınır. Merhem ile iş biraz daha kolayca atlatılabilinir.

Kaz hastalıkları kaz civcivi hastalıkları hakkında geniş detaylı gözlem yazılarımız sitemizde ve kazcım sitemizde mevcuttur. Genel olarak Bilgi kaynaklı yazılarımıza Google ye KAZCİM yazarak ulaşabilir ve orada blog bölümünde bir çok veriyi barındıran 50 den fazla yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yazı kısmen genişletilmedi umarım okuyanlara bir faydası olur. Fakat yetmediği durumlarda yada daha detaylı yazılar için yukarıda da bahsettiğimiz gibi Google ye KAZCİM yazmanız ve tıklamanız yeterli. Bu da işinizi çözmedi ise 0531 366 91 18 den bizlere ulaşabilir ve hastalığınız hakkında konuşabilirsiniz.